Tavan Vantilatörü Montajı

Hava dolanımı sağlayarak doğal bir serinlik sağlayan araçlardan birisi de vantilatörlerdir. Vantilatörler açılı yaprakları ile arkalarında kalan havayı öne doğru göndererek hava akımı yaratırlar. Arkalarında boşalan alanın tekrar hava ile dolması da odadaki havanın sürekli dolanmasına sebep olur.

Doğal bir serinlik sağlayan vantilatörlerin bir çeşidi de tavan vantilatörleridir. Bu tip vantilatörleri diğerlerinden ayıran özelliği tavana monte edilmeleridir. Tavan vantilatörlerinde isteğe bağlı olarak lambalı modeller de tercih edilerek aydınlatma da sağlanabilir. Tavan vantilatörleri seçilirken odanın büyüklüğü ve tavan yüksekliği dikkate alınır. Vantilatör seçiminde yaprakların kalitesi, genişliği ve açısı çok önemlidir. Kalitesiz ürünlerde ve yapraklarının açılarının birbiri ile uyumlu olmadığı modellerde genellikle ses ve sallanma problemleri ortaya çıkabilir.

Tavan vantilatörleri genellikle yavaş bir kademede sürekli olarak kullanılarak konfor sağlarlar. Kullanımları için de üzerlerine bulunan anahtar aşağıya doğru sallanan bir ip ile kontrol edilebileceği gibi montaj şekillerine ve ürünün özelliklerine göre tavan vantilatörleri uzaktan kumanda veya duvar anahtarı ile de kontrol edilebilir

 

Tavan Vantilatörü Nasıl Takılır?

  • Tavan vantilatörü takılmadan önce takılacak olan yer belirlenmelidir. Eğer lamba yerine takılacaksa öncelikle bağlı olan avize veya lamba duyu yerinden sökülmeli, bu iş yapılmadan önce de elektrik bağlantısı sigortadan kesilmelidir. Tavan vantilatörünün takılacağı yerde elektrik bağlantısı yoksa buraya elektrik hattı çekilmelidir.
  • Montaj için yer belirlendikten sonra vantilatörün tavan montaj aparatı tavana dayanarak deliklerinden tavan işaretlenir. Daha sonra işaretlenen yerler matkap ile delinir. Deliklere dübel takıldıktan sonra montaj aparatı tavana vidalarla sabitlenir.
  • Montaj aparatı tavana sabitlendikten sonra da vantilatörün motorunun bulunduğu gövdesi vidalarla montaj aparatına sabitlenir.
  •  Vantilatörün bağlantı kabloları daha önce hazırlanmış olan elektrik kablolarına bağlanır. Bu işlemde nötr ve faz kablolarının uygun olarak bağlanmasına dikkat edilmelidir.