Elektrikli Şofben Kurulum ve Montajı

Tanımı ve Çalışması

Ani su ısıtıcıları, suyun cihazın içinden geçerken ısıtıldığı cihazlardır. Termosifonlarda olduğu gibi suyun ısınması için beklemeye gerek yoktur. Bir soğuk su girişi ve bir de sıcak su çıkışı vardır. Ani su ısıtıcısını ilk defa kullanmak için önce soğuk su girişindeki musluk açılır ve içteki su tankının dolması beklenir. Sıcak su çıkışından su akmaya başlar. Bu sırada akan su soğuktur. Düğmeyi 1-2-3 konumlarından birine getirerek uygun rezistansın çalışması sağlanır. Kısa bir süre sonra sıcak su çıkışından ısınmış su gelmeye başlayacaktır.

 

Ani su ısıtıcısını çalıştırırken musluğu açmadan önce de düğme açılabilir fakat ilk çalıştırmada su tankı boş olduğu için dolmasını bekledikten sonra rezistansı çalıştırmak daha doğrudur. Ani su ısıtıcıları şu kısımlardan oluşur: Ø Isıtıcı (Rezistans) Ø Termostat (Termal Devre Kesici) Ø Su akış anahtarı (Siviç) Ø Kademe anahtarı (Düğme) Ø Sinyal Lambaları (Neon Lamba )

 

Ani su ısıtıcı rezistansları iç içe geçmiş iki ayrı ısıtıcıdan oluşur. Bu ısıtıcıların güçleri üretici firmaya göre değişir. Bunlardan biri genelde 3 kW, diğeri 4 kW’dır ya da biri 2,5 kW diğeri 5 kW olabilmektedir. Ani su ısıtıcı düğmesinde genelde üç kademe bulunur. Birinci kademede yalnız ısıtıcının düşük güçlüsü devreye alınır. İkinci kademede sadece yüksek güçlü ısıtıcı devrededir. Üçüncü kademede ise her iki ısıtıcıda devrede olur.